Başkanımız

EYD 4238     

 Doç. Dr. Mustafa DURMUŞ

 Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı


        1975 yılında İstanbul’da doğdu.
1999 yılında Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı ve 1 yıl Başbakanlık AKDTYK Atatürk Kültür Merkezi’nde görev yaptı.
        2000 yılında, Gazi Üniversitesi’nde Türk Dili Yüksek Lisans eğitimine ve Gazi Üniversitesi’nde kısa adı TÖMER olan Türkçe Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde yabancılara Türkçe dersleri vermek üzere Okutman olarak göreve başladı.
        2002 yılında da yüksek lisansını tamamlayarak, Hacettepe Üniversitesi’nde Türk Dili Doktora programına başladı. 5 yıl Gazi Üniversitesi TÖMER’de çalıştıktan sonra, 2005 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Türkçe Okutmanı oldu.
2007 yılının sonunda Doktora eğitimimi tamamladı ve TOBB ETÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Öğretim Görevlisi, 2009 yılında Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı.
        2011-2012 akademik döneminde 1 yıllığına İngiltere’de Oxford Üniversitesinde dil öğretimi alanında TÜBİTAK destekli doktora sonrası araştırmalarda bulundu. Aynı yıl Oxford İslam Araştırmaları Merkezi’nde araştırmacı olarak yer aldı.
        Şubat 2014’te Doçent unvanını aldı.
Dil öğretimi, yabancılara Türkçe öğretimi, klasik Osmanlı nesir dili, Türk Dünyası üzerine çalışmalar yaptı; kitap ve makaleler yayımladı.
        Evli ve iki çocuk babası olan Mustafa DURMUŞ, iyi derecede İngilizce bilmektedir.